neděle 20. května 2012

Přechod k Androidu


Poslední příspěvky byly zaměřeny na náš rodinný život. Tentokrát ale zvolím téma mnohem prozaičtější a technicky orientované. Ale někomu se třeba budou tyto informace hodit.
Život tomu chtěl, že se v téměř stejný čas udály dvě skutečnosti:
·         Můj cca šest let starý mobil Siemens M75 podlehl závadě v podobě upadnutého šroubku zadního krytu. Dočasně jsem to vyřešil izolačkou, ale v teplých jarních dnech se její vlastnosti poněkud zhoršovaly.
·         Při podpisu nové smlouvy pojištění auta mi nabídli nový mobil.

A tak jsem si v duchu hesla „blbý kdo dává, blbější kdo nebere“,  nechal telefon od pojišťovny objednat. Jedná se o ten nejzákladnější dotykový telefon Samsung Galaxy Mini s operačním systémem Android. Prodává se dnes za cca 2700 Kč. Poněvadž nejsem mobilní specialista, zaměřím se v tomto článku spíš na pocity a zkušenosti z přechodu od klasického mobilu k chytrému telefonu.
Jelikož jsem obyvatel „Google světa“, ocenil jsem, že mobil pracuje se systémem Android, který je právě googláckou open source platformou. Provázanost s Googlem je totiž zásadní devizou tohoto a jemu podobných přístrojů. Upřímně, pokud člověk nevyužívá služby Googlu a nemá ani datový tarif od operátora, ztrácí podle mého názoru koupě chytrého telefonu smysl. Vzhledem k tomu, že však velmi aktivně využívám od Googlu spoustu aplikací: Chrome (internetový prohlížeč), igoogle (domovská stránka), earth a klasické mapy, youtube, databázi obrázků, gmail, kalendář, dokumenty, picasa (fotoalbum), blogger, zprávy a koketuju dokonce s registrací na Google plus, což je googlácká odpověď na (a)sociální síť facebook, byl Android jasnou volbou. Po pár dnech si myslím, že to byla dobrá volba. Jako řadový uživatel musím ocenit především synchronizaci s webem. To se týká zejména kalendáře, takže jsem se zbavil papírového notýsku a zatím mi nechybí (což mě docela překvapilo). Čas ukáže, jestli se k němu vrátím. Vybavenost mobilu a možnost naprosto triviální instalace dalších aplikací dostupných přímo z mobilu je velkým plusem. Za relativně nízkou cenu přístroje je k dispozici Wifi, GPS, HSPA datové připojení (pěkně šlape přes notebook), základní foťák (na takové ty momentky, kdy sebou nemusím vláčet zrcadlovku) a spousta dnes již běžných mobilních vychytávek. 
Chytrý mobil ale určitě není pro každého. Člověk si na něj musí zvyknout a tak se taky stalo, že jsem ve svých začátcích při úpravě adresáře dvakrát nechtěně vytočil čísla z adresáře. Z počátku je potřeba mobil doladit do podoby, aby vydal co nejvíc ze svého potenciálu. Pak už to ale šlape dobře. Můj předchozí telefon (zmíněný Siemens) byl úžasný. Vydržel neuvěřitelné věci, měl výbornou výbavu a nikdy jsem s ním neměl větší problém. Takový telefon do nepohody. Ale pokud žijete s internetem a aktivně ho využíváte, oceníte stejně tak chytrý mobil. Vše má svoje pro a proti.
Takže shrnuli pro a proti mého přechodu k Androidu :
VÝHODY
 • přístup na sdílený disk kdykoliv a kdekoliv
 • kdykoliv pohodlný přístup na net – omezil jsem doma zapínání notebooku kvůli mailu apd.
 • synchronizace s webem, resp. s Google světem – zjednodušení
 • rychlé a pohodlné sdílení informací – vyfotím (natočím) malého a hned může být fotka (video) na webu
 • přístup k mapám a navigace na cestách
 • kvalitní aplikace pro budíček :-)
 • prohlížení webových galerií
 • zprávy – nesleduji moc TV zprávy, kdykoliv mám aktuální informace
 • počasí (aplikace radar ČHMI)
 • aplikace pro geocaching a přítomnost GPS umožňuju kdekoliv pohodlně hledat kešky bez zdlouhavých příprav a tištění listingů - zatím nevyzkoušeno
 • možnost využití mobilu jako wifi routeru – ocení zejména moje okolí J
 • nemusím zdlouhavě hledat tapety, vyzváněcí melodie a jakkoliv je upravovat
 • cena

 NEVÝHODY
 • počáteční doladění prostředí zabere čas – ale to mě baví J
 • menší odolnost telefonu
 • menší výdrž baterky – ale u starého telefonu byla podobná (měl jsem tam cca 6 let jednu baterku tak se nedá divit).


V kostce se dá říct, že mi mobil zkrátil vysedávání u notebooku a zjednodušil spoustu věcí. Uvidíme, jak se s ním poperu dál.  

2 komentáře:

 1. No vidíš, a časem budeš i na tom FB :-)
  BTW, a co psaní na dotykové klávesnici? To je podle mě hlavní nevýhoda smartphonů. Ale dá se na to zvyknout.
  Kamil

  OdpovědětVymazat
 2. Jak říkáš, ta klávesnice nic moc. Díky tarifu ale už moc nepíšu smsky a víc volám. Alespoň že tak. Navíc využívám zadávání textu hlasem v některých aplikacích a je to dobrá pomůcka. No a co se týká FB, přikláním se spíš ke Google plus, ale mám pocit, že jsou tam jen "ajťáci" :-D

  OdpovědětVymazat