pondělí 26. března 2012

Postel horizontálně?

Myslím si, že je na čase ocenit jeden z největších vynálezů v dějinách lidstva. Vynález, který umožnil klidný spánek miliardám lidí. Vynález, který používáme každý den. Mluvím o posteli.  Náznaky používat zařízení k spánku se objevovaly již od starověku, ovšem průlomovou myšlenku přinesl až Sergei Kanapov, který v roce 1832 popsal zařízení vhodné k lehkému poobědovému odpočinku, nazvané později příznačně kanape. Dalším geniálním nápadem tohoto muže bylo umístit postel horizontálně, což do té doby nebylo zcela běžné. Musel snést mnoho kritiky a odolávat mnoha argumentům, zejména ze strany Isaaca Standmana, který tvrdil, že horizontální poloha zabírá příliš prostoru. Naštěstí své snahy neprosadil. Jeho myšlenka se však ujala v oblasti hygieny, kde se mu podařilo vytvořit konkurenci klasické vaně v podobě sprchového koutu.
Díky průkopnickým snahám Kanapovova si dnes můžeme vychutnávat horizontální spánek plnými doušky. Pravdou je, že od svých prvopočátků nezměnila postel příliš svoji podobu a o nějakém progresivním vývoji nemůže být ani řeč, nicméně myšlenka používat speciální prostředek určený výlučně ke spaní, je stále aktuální.

Pokud byste měli zájem v nějakém dalším článku poznat historii jiného předmětu či zařízení, stačí napsat do komentáře pod textem.

Žádné komentáře:

Okomentovat